טל:

חשיבות תיעוד סיפורי חיים

אניקו / חנה גרינר

במהלך 20 שנות פעילותה, משמשת דוקוסטורי אכסניה ללמעלה מ-800 סיפורי חיים מרתקים, שיצאו לאור בספרים מרשימים ומושקעים.
מתחת למעטה עטיפות הכרומו הצבעוניות, חבויים סיפורי חיים מגוונים, של משפחות מכל קצוות החברה הישראלית והתפוצות. גלריה מרשימה של סיפורי חיים המכילים עולם ומלואו ומשמשים תיעוד רב-ערך עבור אלפי אנשים, שכן לכל משפחה מתוך 800 המשפחות שעברו דרכנו, ענפים רבים ומסועפים.

מגיע הרגע, הגיל ובו מתעורר הדחף לתעד את סיפור החיים, למען הדורות הבאים.
בני גיל הזהב (ולעיתים רבות ילדיהם או אפילו נכדיהם) מרגישים צורך עז להנציח את שורשי המשפחה וקורותיה, בשלב בו עדיין ניתן לדלות את המידע ממגרות הזיכרון ולהרכיבו כפאזל שלם, לכדי סיפור חיים ארוג למשעי. ומחליטים להוציא לאור ספר – סיפור החיים של המשפחה לדורותיה.

בהרבה מסיפורי החיים להם הקשבנו ואותם עיבדנו והוצאנו לאור, טמונים מאבקים קיומיים, סיפורי השרדות, סיפורי מלחמות, פרקים מתולדות הישוב והמדינה, סיפורי אהבה מוחמצים, סיפורי אהבה ממומשים, הקמת משפחות ובניית חיים שלמים, מסלולים מקצועיים, אקדמאיים, הישגים אישיים…  אושר לצד כאב. שלווה לצד מאבקים.

תולדת בית אבא ואמא. משפחות מורחבות שלא שרדו ונצנצו אלינו כל השנים רק דרך התמונות. ועכשיו, לכל תמונה יש שם וסיפור.

כל כך הרבה זכרונות מקופלים בין דפי הספרים. כל כך הרבה דברים שקשה לספר לילדים ולנכדים בדרך אחרת… וכל כך חשוב. כי מיהו אדם שלא יודע את שורשיו? כנאמר במקורות: דע מאין באת ולאן אתה הולך…מה יוביל אדם אל מטרותיו אם אינו מכיר את זהותו? את שורשיו?

לעיתים התהליך מציף זכרונות שאינם קלים, ובודאי לא סופרו לילדים. אך ניסיונה המקצועי של מרים דובי-חזן, מרכך את התהליך ומאפשר למרואיינים להתמודד ביתר קלות עם התהליך ואף לסגור מעגלים עם עצמם ועם בני משפחה או מכרים, בדרך מקלה ומפוייסת.

היום אנחנו יודעים שלתיעוד סיפור החיים קיימת משמעות תרפיסטית ופסיכולוגית רבת ערך. וזהו ערך נוסף יקר מפז הנלווה לתהליך כולו, של הנצחת סיפור החיים.

מוכנים? יוצאים לדרך….

תתקשרו אלינו ונתאם פגישה, ללא כל התחייבות מצדכם. 09-7419471